مزایای عمومی دیوار سبز

مزایای دیوار سبز:  دیوار سبز همان فضای سبزی است که به صورت عمودی و مستقل و یا بر روی یک دیوار ایجاد می شود. این  پوشش گیاهی می تواند قسمتی یا تمام دیوار را بپوشاند. استفاده از این دیوارها در دکوراسیون داخلی یا خارجی می باشد ، در مرتبه اول ارتباط مستقیم با شرایط آب و هوا و محیطی دارند.

در ابتدا به طور کلی به مهمترین  مزایای  دیوار سبز اشاره کنیم:

– محافظت از ساختمان و جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل ساختمان
_ کاهش دمای هوا در فصول گرم سال
_ بهبود وضعیت محیطی در داخل و فضای خارج ساختمان
_ دیوارهای سبز عایق صدا هستند و از صداهای مزاحم جلوگیری می کنند
_ دلیلی برای سلامت روح و جسم ساکنین
– جذب  و تولید اکسیژن
_ عمل فیلتراسیون مناسب در مقابل مواد مضر
_ موثر در تثبیت سرما در تابستان و عایقی مناسب برای خروج سرما در زمستان
-ایجاد خنکی بوسیله عملیات تبخیری گیاهان
_ ایجاد سایه مناسب و جلوگیری از ورود نور مزاحم خورشید
_ دلیلی برای افزایش ارزش ملک
_ عنصری عالی برای حفظ و نگهداری گونه های مختلف گیاهی

بهبود در زمینه ی زیبایی

دیوار های سبز می توانند با استفاده از ایجاد فضایی زیبا و منحصر به فرد، قسمت هایی از ساختمان را که از لحاظ ایجاد زیبایی همیشه نادیده گرفته می شده اند را اصلاح و زیبا سازی کنند. آن ها همچنین می توانند با کاهش اثرات منفی روانی به ایجاد یک حریم خصوصی و همچنین ایجاد حس داشتن یک حریم کمک کنند که این امر با یک مرز بندی درست اتفاق می افتد.

کاهش اثرات جزایر گرمایی شهری

برگرداندن دوباره ی زندگی گیاهی به مناطق شهری باعث ترویج وقوع فرآیند های خنک کننده ی طبیعی، مانند فتوسنتز و تعرق می شود. با قراردادن استراتژیک دیوار های سبز، گیاهان می توانند با ایجاد تلاطم کافی هوا، جریان هوای عمودی را بشکنند که باعث کاهش سرعت و خنک کردن هوا می شود

حفاظت از سازه ساختمان

نوسانات درجه حرارت در طول عمر یک ساختمان می تواند برای مصالح ساختمانی آلی به کار رفته در نمای ساختمان مخرب باشد. دیوار های سبز می توانند به عنوان یک لایه ی اضافی ازعایق بیرونی عمل کنند و در نتیجه نوسانات حرارتی را محدود کنند.

دیوار های زنده از رنگ و روغن و سنگ تراشی بیرونی ساختمان دربرابر اشعه ی UV و همچنین باران محافظت می کنند.

بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان

هوایی که در سراسر ساختمانی که دیوار سبز آن به صورت استراتژیک نصب شده ،( مثل قرار گرفتن در نزدیکی سوپاپ ورودی هوا ) به گردش درآمده است به مراتب تمیز تر از هوایی است که در داخل ساختمانی بدون دیوار سبز استراتژیک به گردش درآمده. این فرایند ها باعث حذف آلاینده های موجود در هوا مثل تولوئن، اتیل بنزن، زایلن، و دیگر ترکیبات آلی فرار می شود.

کاهش سر و صدا

سطح پوشیده شده توسط گیاهان که توسط استراتژی سبز شهری مانند دیوار های سبز و بام های سبز، فراهم شده است، میتواند فرکانس بالای صدا را مسدود کند. بیش از ۳۰ سال است که در شمال آمریکا و اروپا از گیاهان برای این منظور در بزرگراه ها، جاده ها و خطوط راه آهن استفاده می شود.

مزایا در طراحی های خاص و ویژه

افزایش تنوع زیستی

دیوار های سبز می توانند به کاهش از دست رفتن تنوع های زیستی که علت آن اثرات شهرنشینی است از طریق کمک به حفظ انواع گیاهان، حشرات گرده افشان و بی مهرگان و همچنین فراهم کردن زیستگاه و محل مناسب لانه سازی برای گونه های مختلف پرنگان، کمک کنند.

۱ بهره وری انرژی و محیط زیست
دیوارهای سبز از طریق سایه اندازی ، تبخیر ، تعرق و بازتاب سطوح باعث خنک سازی محیط می شوند. همچنان که گیاه خود را خنک نگه میدارد ، دمای هوای محیط را کم می کند و انتقال گرما به داخل ساختمان را کاهش می دهد. در واقع دیوار سبز مث یک دیوار عایق رفتار می کند و مصرف انرژی در ساختمان را با کاهش همراه می کند. در طول زمستان ، لایه های میانی دیوار سبز نقش عایق درونی را بازی می کنند و مانع از خروج گرما از داخل ساختمان می شوند.

با یک دیوار سبز ، هزینه های مصرف انرژی کاهش می یابد و گاز کربن دی اکسید کمتری در هوا منتشر می شود و همچنین کمک بزرگی به جلوگیری از تغییرات آب و هوایی کره ی زمین می کند.

۲تنوع زیستی و گونه های بومی
محیط های شهری به طور فزاینده ای خود را مخالف محیط زیست و اکوسیستم های طبیعی نشان داده است . آلودگی ، سر و صدای مزاحم و کم شدن گیاهان بخشی از عواقب جبران ناپذیر طراحی های مدرن شهری هستند. ما به دنبال بهبود بخشیدن وضع محیط زیست برای انسان ها و برای تعداد زیادی ارگانیسم ها و اکوسیستم های مهم و از دسته رفته ایم و این کار را با وارد کردن گیاهان بطور فشرده در فضاهای زندگی انجام خواهیم داد.

۳بهره وری فضایی
در بسیاری از کلان شهرها ، فضاها محدود تر از قبل شده اند. تا جایی که هر متر مربعی از فضا با عملکردی پر شده است. با این حال دیوار ها لخت و ساده رها شده اند. دیوار های سبز یک وسیله ی هوشمند و تاثیرگذار برای تمامی ساکنین شهرها هستند که می توانند بوسیله ی آن ها به رشد و پرورش گیاهان دارویی ، میوه ها و سبزیجات در فضایی کوچک اقدام کنند.

پاکیزگی هوا :
در بسیاری از فضاهای داخلی در شهر های صنعتی یک سری ترکیبات شیمیایی آلی فرار وجود دارد که باعث سردرد و فرسودگی و مشکلات تنفسی می گردند . گیاهان این ذرات آلی فرار را جذب کرده و در عوض دی اکسید کربن هوا ، اکسیژن آزاد می کنند .

بسیاری از انواع ترکیبات آلی فرار که در اکثر مناطق شهرهای صنعتی موجود است از جمله بنزن ، توسط فرایندی شیمیایی به مونوکسید کربن تبدیل شده و از غلظت هوا می کاهد در اصل گیاهان خانگی از میزان این ذرات شیمیایی و مونوکسید کربن در هوا کاسته و با اجرای یک دیوار سبز در یک فضای کاری رطوبت ناشی از تعرق گیاهان در فضا را افزایش داده و محیط اطراف را پاکیزه می گرداند و به کیفیت هوا می افزایند .

این فرایند به طور اتفاقی حتی باعث خنک شدن محیط می گردند و در محیطی که بخار آب آزاد می شود تغییرات قابل توجهی در میزان غلظت هوا ایجاد می کند در اصل بخار هوای اطراف دیوار سبز به طور افزاینده ای از سموم هوا می کاهد و مشکلاتی مثل غلظت هوا ، خشکی چشم و فرسودگی را جبران می کند

آکوستیک :
گیاهان با عملکرد تبخیری خود در فضا ، با تجزیه امواج صوت و مرطوب کردن محیط مانعی در برابر امواج صوت ایجاد می کنند و از سر و صدای محیط می کاهند . اکثر اوقات اجرای دیوار سبز علاوه بر منظره ای که ایجاد می کند دیواری در برابر امواج مزاحم به وجود می آورد که مانع چیزی به نام بزرگراه صوتی در کلان شهرهای بزرگ می گردند به عنوان مثال در محیط های شهری یک دیوار سنگی بزرگ که از گیاهان بسیاری با تنوع زیاد پوشیده شده است می تواند مانع امواج صوتی دیوانه کننده در اتاق های بزرگ و سر و صدای آزاردهنده خیابان ها باشند .

بهبود شرایط روحی و جسمانی :
شرایط روحی و جسمی بشر با کاشت گیاه و ایجاد منظره ای طبیعی در محیط زندگی ایشان بهبود یافته و افزایش میابد این نکته که وجود گیاهان در محیط باعث خودباوری و عزّت نفس بالا و کاهش استرس می گردد بسیار مورد توجه دانشمندان سراسر جهان هستند ، یعنی زمانی که گیاهان به محیط کاری ما افزوده می شود سودمندی و خلاقیت ما را افزایش میدهد و به بهبود کیفیت زندگی ما می افزاید ، در اصل نقش گیاه درمانی در کاهش استرس و بیماری روحی و افزایش اعتماد به نفس بسیار قابل توجه است و برای در بهبود سبک زندگی تاثیر متقابل دارد.

.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا